Uchylenie wspólnoty małżeńskiej czy jej definitywne zniesienie? Separacja a rozwód to zagadnienie, z którym warto zapoznać się bliżej w przypadku poważnych problemów w związku. Między rozwiązaniami jest bowiem kilka kluczowych różnic mających duży wpływ na relację między małżonkami. Na czym polega rozwód, a na czym separacja? Jakie są między nimi podobieństwa? Czym się różnią? Jeśli interesuje Państwa temat rozwód a separacja, zapraszam do dalszej lektury.
Separacja a rozwód – na czym polegają oba rozwiązania?
Rozwód czy separacja? To pytanie zadaje sobie wiele małżeństw przechodzących kryzys. Decyzja o podjęciu kroków prawnych pociąga za sobą wiele poważnych konsekwencji, dlatego dokładne zrozumienie obu pojęć jest bardzo ważne.
Według polskiego prawa separacja polega na uchyleniu wspólnoty małżeńskiej. Z założenia jest to rozwiązanie o charakterze tymczasowym, w wielu przypadkach poprzedzające rozwód. Zgodnie z art. 61 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżonkowie mogą żądać orzeczenia separacji, jeśli doszło do zupełnego rozkładu pożycia. Zupełny rozkład pożycia oznacza całkowity zanik więzi między małżonkami w sferze gospodarczej, duchowej i fizycznej.
W przypadku gdy między małżonkami doszło nie tylko do zupełnego, ale też trwałego rozkładu pożycia, każdy z małżonków może zażądać rozwodu. Rozwód polega na rozwiązaniu małżeństwa – jest to krok o charakterze definitywnym.
Rozwód a separacja – podobieństwa i różnice
Zanim przejdziemy do zagadnienia separacja a rozwód – różnice, należy zwrócić uwagę na istotne podobieństwa między rozwiązaniami. Poniżej znajdują się najważniejsze z nich.
- Separacja i rozwód nie są dopuszczalne, jeśli w ich efekcie miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków lub jeżeli z innych względów orzeczenie byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
- Zarówno wskutek orzeczenia separacji jak i rozwodu ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami.
- W przypadku orzeczenia separacji lub rozwodu małżonkowie zostają wyłączeni z mocy prawa od dziedziczenia po sobie i nie mogą ubiegać się o zachowek.
- W obu przypadkach sąd decyduje o kwestiach związanych z małoletnimi dziećmi: władzy rodzicielskiej, kontaktach z dziećmi, obowiązku alimentacyjnym.
Różnice między separacją a rozwodem polegają przede wszystkim na statusie prawnym małżeństwa – separacja nie powoduje ustania związku małżeńskiego, zaś rozwód tak. Separacja w małżeństwie oznacza czas przejściowy, podczas którego małżonkowie mogą przemyśleć decyzję o rozstaniu i podjąć decyzję o dalszej relacji. Nie mogą jednak zawrzeć nowego związku małżeńskiego – jest to możliwe dopiero po rozwodzie. Na zgodny wniosek obu małżonków sąd może zdecydować o zniesieniu separacji.
Koszty rozwodu i separacji
Podejmując decyzję o żądaniu separacji lub rozwodu, wiele osób bierze pod uwagę aspekt finansowy. Na jakie wydatki trzeba się przygotować? Zarówno w przypadku złożenia pozwu o rozwód jak i separację należy uiścić opłatę stałą w kwocie 600 zł (po orzeczeniu rozwodu możliwe jest uzyskanie zwrotu części opłaty). Koszty sądowe rosną m.in. w przypadku wniosku o alimenty, orzeczenie eksmisji czy podział majątku, prowadzenia mediacji, wywiadu środowiskowego przez kuratora i innych sytuacji. Ostateczna kwota jest kwestią indywidualną. Jeśli zależy Państwu, by dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszam do kontaktu – jako radca prawny Rzeszów dopilnuję, by nie ponieśli Państwo zbędnych wydatków.
Warto pamiętać, że choć „separacja a rozwód – koszty” to ważna kwestia, nie powinna stanowić czynnika decydującego przy dylemacie, czy starać się o uchylenie czy rozwiązanie małżeństwa. Proszę pamiętać, że regulują Państwo istotne kwestie, na kolejne lata życia, tak swojego, jak również małoletnich dzieci.
Rozwód czy separacja? Co wybrać?
Odpowiedź na pytanie: „separacja czy rozwód?” zależy od indywidualnych okoliczności: specyfiki problemów i podejścia małżonków do ich rozwiązania. Często zdarza się, że separacja pozwala parze na odkrycie nowych możliwości porozumienia i pojednania. Są jednak sytuacje, w których nie warto czekać, a rozwód jest najlepszym rozwiązaniem. Ważne, by dobrze przemyśleć decyzję i nie podejmować jej pochopnie, pod wpływem emocji.
Jeśli zdecydowali się Państwo złożyć pozew o rozwód lub separację i szukają wsparcia w tym zakresie, służę pomocą. Moje usługi obejmują sprawy rodzinne – adwokat Rzeszów, w tym rozwód Rzeszów. Zapewniam profesjonalne, empatyczne podejście i pełne zaangażowanie w sprawę.
KONTAKT
Skorzystaj z mojego formularza kontaktowego, a niezwłocznie zajmę się Twoją sprawą.
BIURO
ul. Jabłońskiego 5
35-068 Rzeszów
NIP: 768 175 03 83
ZADZWOŃ
WYŚLIJ EMAIL
ul. Juliusza Słowackiego 24
35-060 Rzeszów